Kręgosłup człowieka, składający się z 34-35 kręgów dzielimy na pięć odcinków:
- odcinek szyjny – 7 kręgów
- odcinek piersiowy – 12 kręgów
- odcinek lędźwiowy – 5 kręgów
- kość krzyżowa – powstała z połączenia 5 kręgów
- kość guziczka – powstała z połączenia 4-5 kręgów.
Kręgosłup jako centralna część szkieletu osiowego ochrania rdzeń kręgowy, pozwala utrzymać pionową pozycję ciała, jest miejscem przyczepu mięśni i ścięgien a zatem pełni ważną rolę w przenoszeniu obciążeń.
Specyfika połączenia poszczególnych kręgów między sobą (za pomocą więzadeł, krążków międzykręgowych oraz stawów międzykręgowych) powoduje, że kręgosłup uzyskuje dość dużą stabilność i staje się swego rodzaju „kolumną” wokół której funkcjonuje cały organizm.
Krążek międzykręgowy, struktura składająca się z pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste wypełnione galaretowatą substancją działa jak swego rodzaju „amortyzator” przenoszący obciążenia. Specyficzną jego cechą jest utrata sprężystości podczas działania obciążeń – co jest związane z „utratą wody” jednak „pobiera wodę” w momencie, kiedy jest odciążony (np. podczas leżenia).
Śmiało więc można stwierdzić, że kręgosłup pełni funkcję „centrum dowodzenia” przekazującego informacje ze „sztabu generalnego” – mózgu, do „jednostek wykonawczych” – narządów obwodowych, dlatego utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji jest tak istotne.
„Zadbaj o swoje ciało, to jedyne miejsce jakie masz do życia.” – Jim Rohn