Jak dbać o kręgosłup – kilka wskazówek – część 2

Krążek miedzykręgowy („dysk”) w szczególności narażony jest na przeciążenia podczas skłonu, rotacji oraz zgięcia bocznego kręgosłupa. Jest to szczególnie nielubiana pozycja dla tej struktury i dlatego bardzo często dochodzi wtedy uszkodzeń.

Przepuklina a wypuklina krążka międzykręgowego – czy to to samo?

Z wypukliną krążka międzykręgowego mamy do czynienia kiedy jądro miażdżyste krążka międzykręgowego przesuwa się w którąś stronę jednak nie dochodzi do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego otaczającego jądro miażdżyste. „Dysk” wysuwa się wtedy spomiędzy kręgów i w zależności w którą stronę się wysunął może dojść do ucisku korzeni nerwowych czy rdzenia kręgowego.

Przepuklina to przesunięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego z jednoczesnym przerwaniem ciągłości pierścienia włóknistego.

Uszkodzenia opisane powyżej są bardzo nieprzyjemne. Często słyszy się, jak wujek, babcia, ciocia opowiadają, że schylili się po garnek i już się nie wyprostowali czemu towarzyszył duży ból.

Zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia ruchowe możemy radykalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich sytuacji.

Wskazówka 1

Podnoś ciężkie przedmioty „jak sztangista”. Wykorzystuj siłę swoich nóg a nie kręgosłupa. Podejdź do przedmiotu, rozstaw stopy na szerokość około 0,5 metra, następnie chwyć przedmiot uginając kolana (pilnuj aby kręgosłup był wyprostowany). Wyciągnij brodę jak najdalej do góry i jednocześnie prostuj nogi. Podczas przenoszenia trzymaj przedmiot jak najbliżej ciała

Wskazówka 2

Jeśli upadnie Ci coś drobnego nie schylaj się gwałtownie. Ugnij jedno kolano jak skoczek narciarski podczas lądowania i sięgnij ręką po przedmiot.

 

Wskazówka 3

Podczas wiązania butów nie schylaj się do sznurowadeł. Zawiązuj buty w pozycji klęczącej lub oprzyj nogę o taboret lub szafkę, aby zminimalizować zgięcie kręgosłupa. Meble można kupić nowe, kręgosłupa nie.