Jak dbać o kręgosłup – kilka wskazówek – część 1

Bardzo częstą przyczyną bólu kręgosłupa jest długotrwałe utrzymywanie jednej i tej samej statycznej pozycji w trakcie pracy, wykonywania czynności codziennych, ale także podczas odpoczynku.

 

Postęp technologiczny spowodował, że człowiek większość czasu w ciągu dnia spędza w pozycji siedzącej, która jest jedną z najbardziej obciążających pozycji dla kręgosłupa. Czy to jadąc samochodem czy siedząc przed komputerem pochylamy się dodatkowo do przodu co potęguje obciążenie i skutkuje wystąpieniem dolegliwości bólowych.

 

Kręgosłup człowieka posiada naturalne krzywizny:

– wychylenie kręgosłupa do przodu w odcinku szyjnym i lędźwiowym (tak zwane lordozy szyjna i lędźwiowa)
– wychylenie kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym i krzyżowym (tak zwana kifoza piersiowa i krzyżowa)

Jeśli następuje pogłębienie kifozy lub lordozy mamy do czynienia z nieprawidłowością nazywaną hiperkifozą czy hiperlordozą.

 

Wskazówka 1

Często przerywaj statyczne pozycje. Pracując np. przy komputerze 2-3 razy na godzinę wstań, stań w rozkroku, połóż ręce na odcinku lędźwiowym kręgosłupa tak aby palce środkowe stykały się opuszkami a kciuki były skierowane w dół.

Następnie odchyl kręgosłup maksymalnie do tyłu jednocześnie wypychając rękoma odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ćwiczenie powtórz 10-12 razy.

Wskazówka 2

Podczas siedzenia staraj się zachować fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Przesuń biodra do końca siedziska, umieść pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa wałek lędźwiowy (o średnicy 10-15 cm), staraj się nie odrywać łopatek od oparcia.

Wskazówka 3

Podczas jazdy samochodem wyreguluj wałek lędźwiowy w fotelu samochodu tak, aby znajdował się na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa (jeśli fotel nie jest wyposażony w taki wałek, można użyć zwykłego wałka ze sklepu medycznego lub zwiniętego w rulon ręcznika).

Następnie przesuń biodra do końca siedziska i przyjmij pozycję wyprostowaną przyciskając łopatki do oparcia. Pamiętaj aby ręce na kierownicy były lekko ugięte w łokciach. Dopiero w takiej pozycji ustaw lusterka. Jakakolwiek zmiana pozycji na nieprawidłową podczas jazdy zaskutkuje brakiem widoczności w lusterkach. Nie poprawiaj wtedy lusterek tylko pozycję ciała.

Bardzo często na początku przyjmowanie tych pozycji będzie bardzo „niewygodne” ponieważ ciało „nauczone” jest innych, nieprawidłowych pozycji.
Nie należy się jednak zniechęcać ponieważ jeśli nowe pozycję wejdą w nawyk staną się wygodne.

„Jedynym sposobem zachowania zdrowia jest jedzenie tego, czego nie chcesz jeść, picie tego, czego nie lubisz, i robienie tego, na co nie masz ochoty.” – Mark Twain