Historia gorczycy i materaca gorczycowego

Materac gorczycowy i jego starożytne początki

Dzięki różnym zapisom historycznym wiemy, że gorczyca biała znana była w Egipcie i Indiach już 3000 lat p.n.e. Używali jej też starożytni mieszkańcy Mezopotamii i Egipcjanie. Uważa się, że powstały tam pierwsze materace gorczycowe przeznaczone dla niewolników pracujących przy piramidach, którzy często doznawali uszkodzeń pleców i kręgosłupa przy dźwiganiu ciężarów.

Gorczyca w Polsce

Nasiona gorczycy białej wchodzą w skład wielu produktów spożywczych, jak kiełbasy czy musztardy (w szczególności francuska). Przepis na musztardę francuską pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Do naszego kraju gorczyca biała dotarła za czasów panowania Zygmunta I Starego. Prawdopodobnie wówczas powstały w Rzeczypospolitej pierwsze materace gorczycowe, okłady i woreczki wiązane u szyi, które miały wyciągać z ciała wszelkie bóle.

Potrawy, przyprawy i medycyna ludowa

Nasiona gorczycy zawierają flawonoidy i związki siarkowe, śluzy, białka oraz wiele innych związków wpływających korzystnie nie tylko na zdrowie ale i na smak potraw. Gorczycę wykorzystywano w najstarszych kulturach Azji i Europy przed wieloma tysiącami lat. W starożytnym Rzymie sporządzano z niej musztardę i dodawano do potraw jako przyprawę. Następnie gorczyca rozpowszechniła się w Europie Zachodniej. W medycynie ludowej od drugiej połowy XVI wieku używano jej w szerszym zakresie do leczenia chorób najczęściej związanych z bólami pleców, jeszcze nie znanym reumatyzmem i bólami stawów.

Od XVII wieku do 20-lecia międzywojennego

Ok. XVII w. poznano właściwość gorczycy jako rośliny bakteriobójczej i za jej pomocą zaczęto zabezpieczać przed zepsuciem mięso, które najczęściej było przechowywane w chłodniach domowych w ziemi lub zamkowych lochach. Niekiedy dodawano nasiona gorczycy białej do składu mieszanek ziołowych, jednak podstawowym sposobem jej wykorzystania – zarówno dawniej, jak i obecnie – jest produkcja materacy. Materace gorczycowe cieszyły się szczególną popularnością w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. W tym czasie standardem były one standardem, tak jak zawiązane na szyi woreczki z biała gorczycą

Powrót w chwale

Po II wojnie światowej i wraz z nastaniem komunizmu odwrócono się od medycy ludowej na rzecz farmakologii i medycyny akademickiej. Upaństwowienie przemysłu i środków produkcji nie sprzyjało rozwojowi i popularyzacji materaców gorczycowych wytwarzanych w domach i małych zakładach produkcyjnych. Dopiero od początków XXI w., za sprawą badań w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech, materace z gorczycą coraz częściej wracają do naszych domów zamiast doraźnych leków przeciwbólowych na kręgosłup, a także jako środki wspomagające leczenie reumatyzmu, bezsenności oraz licznych dolegliwości związanych ze stresem i siedzącym trybem pracy

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Obecnie w Unii Europejskiej materace z gorczycą są wpisane na listę wyrobów medycznych i mogą być sprzedawane w aptekach. Lecznicze właściwości są potwierdzone badaniami klinicznymi a w Polsce coraz częściej są polecane nie tylko przez rehabilitantów i zielarzy ale i także przez lekarzy.

Artykuł podstaw na podstawie moich własnych badań i analiz historycznych – zespół Sentien Materace Gorczycowe