Bóle karku, bóle szyi a badanie dopplerowskie tętnic szyjnych

Bóle przy odchylaniu głowy

Bardzo często bóle głowy spowodowane są zmianami w kręgosłupie a w szczególności w odcinku szyjnym. Na początku ból jest odczuwany w części potylicznej głowy, nasila się przy odchyleniu głowy na boki, do przodu lub do tyłu.

Czasami jest także odczuwalne mrowienie, ból lub swędzenie twarzy, rzadziej występuje uczucie dławienia w gardle i inne dolegliwości w górnej części ciała. Ważna jest odpowiednia diagnoza, aby nie pomylić choroby z bólami migrenowymi, które mają bardzo podobne objawy.

Ucisk tętnic kręgowych

Zawroty głowy i omdlenia osób pracujących w „sztywnej” pozycji przy komputerze, laptopie, lub spędzających dużo czasu przy telefonie, a także kierowcy samochodu w większości przypadków mają swoje źródło właśnie w zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zmiany w kręgach powodują ucisk tętnic kręgowych zmniejszając i utrudniając przepływu krwi, a to właśnie jest przyczyna zawrotów głowy. Pojawiają się one szczególnie podczas uniesienia głowy czy skręcenia i gwałtownych ruchów szyją.

Kiedy widoczne są zmiany w kręgosłupie ?

Zalecanym badaniem podczas wykrywania schorzeń naczyń jest badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych. Badanie to wykonuje się w pozycji leżącej – na plecach, zalecając odgięcie głowy do tyłu. Czas trwania badania ultrasonograficznego tarczycy oraz badania dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych wynosi około 10 minut.

W przypadku diagnozowania towarzyszących schorzeń kręgosłupa należy wykonać je nie tylko przy standardowym ułożeniu głowy, jednak co ważne także podczas skręcenia głowy w lewo czy w prawo. Zmiany zwyrodnieniowe krążków kręgosłupa widoczne są natomiast po wykonaniu rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.