Bóle karku, bóle głowy czy to zwyrodnienie kręgów szyjnych?

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Kręgi odcinka szyjnego są mniejsze od pozostałych w kręgosłupie jednak pełnią istotną rolę dla prawidłowej postawy. Siedem kręgów łączy naszą głowę z klatką piersiową, tworząc łuk nieznacznie wygięty do przodu. Krąg szczytowy podtrzymuje czaszkę, a krąg obrotowy pozwala na jej poruszanie. Dzięki odcinkowi szyjnemu kręgosłupa nasze zmysły mogą działać poprawnie.

Odcinek szyjny kręgosłupa, z czasem może ulegać zmianom zwyrodnieniowym. Są na to narażone zwłaszcza kręgi od trzeciego do szóstego.

Co pogarsza ich stan i powoduje tak dokuczliwy ból?

Przede wszystkim siedzenie z pochyloną głową i stres, a w szczególności długotrwałe stany napięć. Siedząc kilka godzin w jednej pozycji z głową nieruchomą np: grając w gry przy komputerze, komórce lub pracując przy laptopie silne obciążamy mięśnie – stąd nasze bóle szyi, a dokładnie mówiąc mięśni kręgów odcinka szyjnego.

Ucisk na nerwy a ból głowy

Na początku zmianom zwyrodnieniowym ulega przestrzeń między piątym i szóstym kręgiem. Dopiero później zniekształcają się inne kręgi międzykręgowe. Łatwo rozpoznać problem, gdyż odczuwalna jest znacznie mniejsza elastyczność szyi.

Po pewnym czasie pojawia się ból całego karku a w skrajnych przypadkach także ból środkowej części kręgosłupa. Uciski na nerwy mogą prowadzić do kłopotów z bólami głowy, omdleniami, zaburzeniami w widzeniu, a w rzadkich przypadkach wpływają na pracę mózgu powodując jego chwilowy paraliż.